Bądź na bieżąco - RSS

Czy EOS 5D MarkII jest odpowiedni…

Listopad 23rd, 2009 | Komentowanie nie jest możliwe | Kategoria: Ptaki, Sprzęt

… do fotografowania ptaków w locie? Odpowiedź brzmi TAK i NIE, zwłaszcza gdy się ma pod ręką obiektyw 70-200mm, co z założenia jest krótką ogniskową do takich zdjęć.

Dlaczego TAK?
+ korzystając z 21Mpix swobodnie można zrobić kadrowanie i wybrać ciekawy fragment
+ niewidoczne punkty wspomagające centralny punkt AF są bardzo pomocne w utrzymaniu ostrości
+ ładnie oddane są szczegóły / dobra tonacja
+ nie zapycha się bufor, zwłaszcza przy mniejszej rozdzielczości

Dlaczego NIE?
- niektórym fotografom może brakować szybkostrzelności, gdyż niespełna 4kl./sek. nie są demonem prędkości
- brakuje ogniskowej, zwłaszcza gdy się podepnie obiektyw 200mm, na szczęście można to nadrobić obiektywem o dłuższej ogniskowej

Jedno jest pewne, 5D MarkII nie jest ideałem do fotografowania przyrody. Do tej pory korzystałem z 40D i jeśli będę potrzebował czegoś szybkiego i dającego dłuższy ekwiwalent ogniskowej, to zapewne nadal będę go brał w teren. 5-kę jest świetna do innych zastosowań.

Tagi: ,

Jesienny Park w Świerklańcu

Listopad 14th, 2009 | Komentowanie nie jest możliwe | Kategoria: Krajobraz, Sprzęt

Przy okazji robienia porządków na dysku znalazłem dwie fotki, które zrobiłem jesienią ubiegłego roku w Świerklańcu. Zdjęcia co prawda wyjęte z szuflady, ale w miarę na czasie. W końcu mamy jesień, choć może nie tak ładną jak na tych zdjęciach :)

A teraz kilka słów o użytych gadżetach. C40d + C35L 1.4 + filtr Singh-Ray polaryzacyjny z ociepleniem. Koniecznie chciałem sprawdzić, co takiego ma w sobie ten filtr, w odróżnieniu od zwykłego polara? Jedno mogę powiedzieć – ładnie wyciąga niebo oraz złote jesienne kolory. Chyba go polubiłem! To co powinienem inaczej zrobić, to obiektyw bardziej przymknąć, np. do f11, ale nauka nie idzie w las i postaram się to zmienić.

Tagi: , ,

Canon EOS 5D MarkII

Październik 23rd, 2009 | Komentowanie nie jest możliwe | Kategoria: Sprzęt

Po kilku miesiącach pokus, i wyczekiwania na nieco lepszą cenę, nie mogłem się oprzeć przed zakupem pełnoklatkowego Canona EOS 5D MarkII. Jestem ciekaw, co to „cudeńko” potrafi. Na szczęście już jutro będę mógł się przekonać, robią zdjęcia  w trakcie koncertów jesiennych „FILHARMONIA malucha”.

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne.
- obraz na 3″ ekranie LCD jest nieporównywalny z tym, który jest w 40D,
- bardzo dobrze radzi sobie na wyższych ISO (1600 i 3200),
- w końcu wiem, że zakup obiektywu 35 1.4L miał sens.

Postaram się jak najszybciej zamieścić kilka sampli i opisać kolejne wrażenia.

Tagi: ,

Na średnim formacie 6×6, czyli Zenza Bronica SQ-Ai

Wrzesień 1st, 2009 | Komentowanie nie jest możliwe | Kategoria: Krajobraz, Sprzęt

W końcu udało mi się zrobić kilka zdjęć nowym nabytkiem, czyli Bronicą SQ-Ai. Wcześniej zrobiłem kilka rolek czarno-białych ETRSem i byłem zachwycony szczegółami zdjęć. Skorzystałem z okazji wspólnie spędzanego czasu, i zamiast robić dziesiątki zdjęć cyfrą zrobiłem kilkanaście na kliszach średnioformatowych. Miałem do dyspozycji filmy Kodak 160VC oraz Fuli Reala 100. Być może to tylko kwestia światła, ale na razie faworytem jest Fuji :) Publikowane zdjęcia zrobione były na Fuji Reala 100.

Tagi: , , ,

Nadeszła pora na Zenza Bronica SQ-Ai

Sierpień 15th, 2009 | Komentowanie nie jest możliwe | Kategoria: Sprzęt

Dość szybko po zakupie ETRS nadeszła pora na SQ-Ai. Dlaczego? W sumie sam nie do końca wiem. Na pewno SQ-Ai jest nowszym modelem, ma klatkę 6×6 i …. (tu nie wiem co dalej napisać). Trafił się zadbany egzemplarz na angielskim eBay’u, to czemu nie kupić i zobaczyć co to cacko potrafi. Na razie ETRS trafił na Allegro.

Tagi:

Zenza Bronica ETRS, czyli początek przygody ze średnim formatem.

Lipiec 28th, 2009 | Komentowanie nie jest możliwe | Kategoria: Sprzęt

Już od dłuższego czasu korciło mnie aby zmierzyć się z fotorgafią średnioformatową. No i stało się! Znalazłem na Allegro taką miłą zabawkę, czyli Zenza Bronica ETRS. Zestaw wyglądał ciekawie, czyli body, 2 obiektywy (75mm i 50mm), kominek, pryzmat, grip i na dodatek sprzedający zachwalał, że sprzęt jest w naprawdę dobrym stanie. W takim razie jak tu nie licytować. Następnego dnia pojechałem odebrać nowy zakup. Na miejscu okazało się, że pryzmat ma małe problemy, ale „dobiliśmy targu” i sfinalizowaliśmy transakcję. Co do samego sprzętu, to pierwsze wrażenie jest dość kosmiczne. Tutaj obsługa nie jest tak szybka jak w małym obrazku, a tym bardziew w cyfrze. Wszystko wymaga odpowiednich czynności.  Tu coś przekręcić, a tam coś wyjąć. Wybrałem się dzisiaj w teren, aby zrobić jakieś testowe zdjęcia. Aż ciekaw jestem jakie będą efekty. Zużyłem już 2 filmy, AGFA APX 100 i Ilford DELTA 100. A tak wygląda staruszek w całej okazałości.

Tagi: